NSM 2020 Agenda

AMNIOX Schedule


Session Attendees Speakers Location
3:00 – 5:30pm Registration All Hallway from Lobby to Heritage Ballroom
5:30pm Welcome Reception, Team Building & Dinner All Tom Williamson Laguna Lawn
Session Attendees Speakers Location
6:00-7:15am Breakfast All Hotel Lobby
7:30am Welcome All Brandy Craig Heritage Ballroom 1-2
7:35am Mission, Vision, Value All Amy Tseng Heritage Ballroom 1-2
7:50am 2020 Sales Mission: Building to Last All Tom Williamson Heritage Ballroom 1-2
8:15am 2020 Marketing Strategies All Shrikant Rahalkar Heritage Ballroom 1-2
9:00am Break – Move to Breakouts All
9:15am Focus on Amniox Amniox Tyler Richardson Heritage Ballroom 3-4
9:30am Focus on Surgical Wounds Amniox Jessica Vazquez Heritage Ballroom 3-4
9:50am Focus on Foot & Ankle Amniox Dr. Mark Gould, Jessica Vazquez Heritage Ballroom 3-4
11:00am Focus on Complex DFU Amniox Dr. Allen Raphael, Ydalmis Carrasco Heritage Ballroom 3-4
Noon Lunch
12:45pm DFU Phase 2: 1 Year Followup Amniox Dr. Herbert Slade, Tommy Lee Heritage Ballroom 3-4
1:05pm Focus on Urology Amniox
1:50pm Focus on Competition Amniox
2:15pm Break – Move to Regional Breakouts
2:30pm Sales Role-Playing Contest Mid-Atlantic

Central

Gulf Coast/West

Bill Schneider

Dave Dorn

Miguel Echenique

Orangedale A

Orangedale B

Orangedale C

3:30pm Sales Role-Playing Finals All Drs. Gould, Raphael, Slade Heritage Ballroom 3-4
4:00pm Compliance All Devin Buckley Heritage Ballroom 1-2
4:40pm Board Panel Discussion All Moderator: Tom Williamson

Board: Dr. Scheffer Tseng, Amy Tseng, Matt Rice, Marty Sutter, Bill Hawkins

Heritage Ballroom 1-2
5:20pm Break All
5:45pm Bus to Offsite All
6:30pm Dinner, Games, Music All La Puesta Del Sol
9:00pm Bus to Hotel All
9:45pm Arrive at Hotel All

 

<td”>Amniox ISRsRandy MansfieldOrangedale C

Session Attendees Speakers Location
6:00-7:15am Breakfast All
7:30am Day 2 Kickoff All Tom Williamson Heritage Ballroom 1-2
8:00am LIFO Discovery – Behavior/Communication Styles Amniox ISRs Riverbend Group Orangedale B
8:00am Business Planning Workshops Amniox DSRs RSDs Orangedale C
11:30am Lunch All
12:30pm LIFO Discovery – Behavior/Communication Styles Amniox DSRs Riverbend Group Orangedale B
12:30pm 2020 Program Overview
1:00pm iPresent Overview Amniox ISRs Brandy Craig Orangedale C
1:30pm Break for Amniox ISRs
1:45pm Business Planning Workshop Amniox ISRs RSDs Orangedale C
3:15pm Best Practices Discussion Amniox ISRs ISRs, RSDs Orangedale C
4:00pm Day 2 Summary All Tom Williamson Heritage 1-2
4:15pm Bridge to New Technology All Dr. Scheffer Tseng Heritage 1-2
5:00pm Break
6:30pm Awards Cocktail Reception Laguna Lawn
7:00pm Awards Dinner & Banquet Heritage 1-2

 

 

BIO-TISSUE Schedule


Session Attendees Speakers Location
3:00 – 5:30pm Registration All Hallway from Lobby to Heritage Ballroom
5:30pm Welcome Reception, Team Building & Dinner All Tom Williamson Laguna Lawn
Session Attendees Speakers Location
6:00-7:15am Breakfast All Hotel Lobby
7:30am Welcome All Brandy Craig Heritage Ballroom 1-2
7:35am Mission, Vision, Value All Amy Tseng Heritage Ballroom 1-2
7:50am 2020 Sales Mission: Building to Last All Tom Williamson Heritage Ballroom 1-2
8:15am 2020 Marketing Strategies All Shrikant Rahalkar Heritage Ballroom 1-2
9:00am Break – Move to Breakouts All

 

Monday Breakout Groups

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5
Brent Barkley
Gavin Clark
Kim DeMartino
Mike Eblin
Betsy Harrison
Kevin Jones
Jim Krausen
Mary Beth Mock
Brett Piazza
Brandon Smartt
Chris Walker
Craig Warner
Christa Wornock
Nicholas Labrada
Scott Fancher
Jayong Kim
Sherry Saurini
Gloria Bocanegra
Linda Clark
Tami Ditkoff
Tom Dryer
Kimberly Frost
Barbara “Josi” Hausner
Melanie Keller-Lamar
Gary Kreps
Scott Moody
Jamie Reno
Carl Smith
Jake West
Heidi Younessi
Ben Ortiz
Karen Hernandez-Gabel
Jamielyn Co
Joe Adams
Ted Bridgman
John Cornwell
Thomas Dowden
Nathalie Gatto
Holly Horner
Jeff Keeling
Tommy Kim
Michael Lyon
Eric Nawracaj
Ken Rolston
Ashley Thomasson
Mike Whitehead
John Niemann
Francisco Orozco
Cynthia Chamorro
Alan Petro
Mayra Azcue
Nancy Butler Cook
Amanda Creighton
Brady Dubberley
Roland Gomez
Terrie Hubbard-James
Greg Kloth
Dion Maclin
Jami Newburn
Paul Pereira
Jason Vevoda
Alan Wolin
Donna Kellerman
Rodrigo Arbenoiz
Krista Roberts
Lindsay Banes
Lisa Champlain
Jack Crew
Jenny Duncan
Matt Harnish
Grant Johnson
Sterling Korona
Lisa Maron
Emily Nichols
Danielle Perendergast
Wilson Silva
Kimber Wahl
Scott Woodbury
Ian Vargas
Dan Norona
Kim Tripodo

 

 

 

Session Attendees Speakers Location
6:00-7:15am Breakfast All Hotel Lobby
7:30am Day 2 Kickoff All Tom Williamson Heritage Ballroom 1-2
8:00am LIFO Discovery – Behavior/Communication Styles Northeast, Midwest
& West
Riverbend Group Orangedale A
8:00am Business Planning Workshops South & Mid-Atlantic
Southwest
Mike Lyon

Emily Nichols

Orangedale D

Orangedale E

11:30am Lunch All
12:30pm LIFO Discovery – Behavior/Communication Styles South, Mid-Atlantic
& Southwest
Riverbend Group Orangedale B
12:30pm Business Planning Workshops Northeast

Midwest & West

Alan Wolin

Kevin Jones

Orangedale E

Heritage 5

4:00pm Day 2 Summary All Tom Williamson Heritage 1-2
4:15pm Bridge to New Technology All Dr. Scheffer Tseng Heritage 1-2
5:00pm Break
6:30pm Awards Cocktail Reception Laguna Lawn
7:00pm Awards Dinner & Banquet Heritage 1-2

 

Session Attendees Speakers Location
6:00-7:15am Breakfast All Hotel Lobby
7:30am Welcome and Meeting Wrap-Up All Tom Williamson Heritage Ballroom 1-2
8:00am Regional Breakouts South & Mid-Atlantic

Southwest

Northeast

Midwest & West

Mike Lyon

Emily Nichols

Alan Wolin

Kevin Jones

Orangedale D

Orangedale E

Orangedale F

Heritage 5

11:30am Meeting Concludes & Depart for Airport All